آموزش فعال کردن بازی‎های PKG بر روی PS3

PS3 PKG
 • فعال کردن بازی‎های PKG بر روی PS3
 • قابل استفاده بر روی کنسول‎های کپی‎خور
 • آموزش اختصاصی توسط وبسایت کنسول‎فا

همانطور که اطلاع دارید بازی‎های PKG بازی‎هایی هستند که در قالب پکیج توسط شرکت سونی ارائه میشوند. این نوع بازی‎ها نیازی به هیچ برنامه جانبی جهت اجرا ندارند و تنها کافی است آن‎ها را بر روی کنسول خود نصب و فعال سازی کنید. در این آموزش نحوه فعال سازی بازی‎های PKG را مشاهده خواهید کرد.

بعد از نصب فایل PKG باید چه کار کنیم؟

عده‎ای از کاربران بعد از نصب یک بازی که بصورت PKG آن را تهیه کرده‎اند، مشاهده می‎کنند که بازی اجرا نمی‎شود و وقتی که بازی را جهت اجرا انتخاب می‎کنند با پیامی مبنی بر فعال نبودن بازی بر روی کنسول مواجه می‎شوند.

دلیل اصلی این مشکل همین است! یعنی فعال نبودن بازی بر روی کنسول که در این آموزش قصد داریم نحوه فعال کردن بازی‎های PKG بر روی کنسول را توضیح دهیم.

چگونه یک بازی PKG را فعال کنیم؟

یک بازی PKG را باید به وسیله یک فایل فعال کننده (Activator) فعال کنید. فایل‎های فعال کننده با فرمت EDAT و RAP ارائه می‎شوند و حجم آن‎ها نیز به یک کیلوبایت نمی‎رسد؛ زیرا این نوع فایل‎ها درواقع یک لایسنس برای اجرای بازی‎ها می‎باشند.

در وبسایت کنسول‎فا هنگامی که قصد دانلود یک بازی PS3 به صورت PKG را دارید مشاهده میکنید که یک فایل با نام Activator نیز زیر فایل اصلی بازی قابل دانلود است. آن فایل را نیز باید دانلود کنید. درواقع آن فایل، همان لایسنس بازی است.

مراحل آموزش چگونه است؟

 1. ابتدا بازی PKG مورد نظر خود را بر روی کنسول نصب کنید.
 2. حالا فایل فعال کننده را دانلود کنید.
 3. برنامه PSNPatch را از وبسایت دانلود و بر روی کنسول خود نصب کنید.
 4. کنسول را به اینترنت وصل کنید. (بعد از انجام مراحل امنیتی)
 5. به بخش Account Management و سپس بخش Activation بروید.
 6. گزینه Game را انتخاب و سپس Activate را انتخاب کنید.
 7. دسترسی اینترنت را غیرفعال کرده و یک بار کنسول را Restart کنید.
 8. فایل فعال کننده بازی را دانلود کنید. (یک فایل با فرمت rap بدست خواهید آورد)
 9. فایل rap را درون پوشه‎ای به نام exdata قرار دهید.
 10. پوشه exdata را درون محیط اصلی یک فلش مموری قرار دهید.
 11. فلش مموری را به پورت اول USB کنسول (نزدیک به درایو دیسک) وصل کنید.
 12. وارد برنامه PSNPatch شوید و گزینه Unlock RAPs/EDATs را انتخاب کنید.
 13. کار تمام شد! از برنامه خارج شده و از بازی خود لذت ببرید.

تفاوت بازی‎های PKG با بازی‎های پوشه‎ای در چیست؟

همانطور که اطلاع دارید بازی‎های پوشه‎ای همان بازی‎هایی هستند که از روی یک دیسک فیزیکی تهیه شده‎اند. بنابراین استفاده از این نوع بازی‎ها برای اتصال کنسول به اینترنت امنیت خوبی ندارد زیرا شما درواقع درحال انجام یک بازی فیزیکی بدون دیسک هستید.

شرکت سونی قطعا بوسیله راه‎های ارتباطی با کنسول می‎تواند مسیر فایل‎هایی مانند PS3_DISC.SFB و DISC.SFB را شناسایی کند و از طرفی نیز وقتی متوجه نبود یک دیسک در کنسول شما شود، امنیت کنسول (BAN) به خطر می‎افتد.

اما بازی‎های PKG اینگونه نیستند. وقتی یک بازی پکیج را بر روی کنسول خود نصب می‎کنید، مانند آن است که یک بازی را به صورت قانونی از PlayStation Store تهیه کرده‎اید. اما باز هم نمی‎توانیم بگوییم امنیت کنسول کاملا برقرار است ولی تا حد ممکن امنیت آن را بهبود بخشیده‎ایم.

یک بازی PKG نیاز به هیچگونه برنامه‎ای مانند multiMAN یا webMAN جهت اجرا ندارد. کافی است بازی پکیج را نصب و فعال کنید و هر زمان که خواستید آن را انتخاب کنید تا به درون بازی هدایت شوید.

نکات مرتبط با این مطلب

 • برخی بازی‎ها نیازی به فعال کردن بوسیله فایل rap ندارند. این بازی‎ها همان نوع C00 هستند و تنها کافی است در داخل برنامه PSNPatch گزینه Active C00/Demos را انتخاب کنید تا بازی به صورت کامل فعال شود. پیشنهاد می‎شوند بعد از انجام هرگونه فعال سازی، یک بار کنسول خود را Restart کنید.
 • فایل‎های به روز رسانی بازی‎های پکیج بر روی خود آن‎ها نصب می‎شوند. یعنی اگر یک بازی پکیج را به روز رسانی کردید، در محیط Games Data Utility به دنبال فایل به روز رسانی آن نباشید! کافی است بر روی بازی کلید مثلث را زده و سپس وارد Information شوید تا نسخه به روز رسانی را مشاهده کنید.
 • فایل‎های DLC و اضافات یک بازی نیز مانند فایل‎های به روز رسانی بر روی فایل اصلی بازی پکیج نصب میشوند.
  این آموزش توسط وبسایت کنسولفا بررسی شده است.
 • این آموزش برای اولین بار در وبسایت کنسولفا به زبان شیرین پارسی قرار گرفته است. لذا هرگونه کپی برداری از روی آموزش و یا تصویر مطلب ممنوع می‎باشد.
 • سوالات و مشکلات خود را در همین بخش مطرح کنید.